Dzień Ziemi 2020

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
Po raz pierwszy obchodzony był w 1970 roku. W tym roku przypada okrągła 50 edycja.
Zapraszamy do udziału w akcji Dzień Ziemi 2020. Pokażmy swoje działania, w których troszczmy się o dobro naszej planety! Każdy może sprawić, że Ziemia będzie mniej zanieczyszczona.


Wykonaj plakat, wymyśl hasło, napisz wiersz, nagraj filmik, zrób zdjęcie działania, które podejmujesz dla dobra i przyszłości naszej planety.
Segregujesz śmieci, oszczędzasz wodę i energię, nie używasz plastiku, używasz wielorazowych pojemników, opakowania i toreb, nie wyrzucasz baterii, dbasz o zieleń? Jeżeli tak, to już jesteś bohaterem. Pomyśl co jeszcze możesz zrobić dla Ziemi.
Podejmij działanie! Zacznij od siebie! Prace prześlij do p. A. Bukowskiej prace plastyczne,  do  p. W. Urbańskiej pozostałe. Termin nadsyłania prac  30 kwietnia 2020 r.

Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku. Co możesz zmienić już teraz?

 1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo. 
 2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników. 
 4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
 5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
 6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 
 7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek. 
 9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 
 10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
 11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
 12. Szukaj wielorazowych zamienników. Podpaski czy tampony możesz zamienić na kubeczek menstruacyjny, płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

https://prezi.com/56dx9d-myiqw/prezentacja-na-temat-dnia-ziemi/

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/kwiaty/225693-dzie%C5%84-ziemi-2020

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=2020ps%3A%2F%2Fpuzzlefactory.pl%2Fpl%2Fpuzzle%2Fgraj%2Fkrajobrazy%2